Az ausztenites rozsdamentes acélok jelölései
Mielőtt rátérnék a jelölések rejtelmeire, először tisztázzuk, hogy mit tekintünk rozsdamentes acélnak! Ahhoz, hogy egy fémdarabot rozsdamentes acélnak nevezhessünk minimálisan két feltételnek kell megfelelnie:
- minimum 10,5% krómot kell tartalmaznia
- nem lehet 1,2% -nál magasabb a szén tartalma
Ez a két kritérium már elég a “rozsdamentességhez”, de más ötvözőkkel és ezek arányainak változtatásával az acél kémiai és fizikai tulajdonságai is nagymértékben változtathatók. A krómon kívül gyakori ötvöző anyag a nikkel, a molibdén, a titán, a nióbium, a réz és a nitrogén. Napjainkban legalább 200 féle rozsdamentes ötvözetet használ az ipar, hogy a legkülönfélébb céloknak megfelelő terméket állítson elő.
Ezeket a rozsdamentes acélokat négy fő családba sorolják úgy, mint ausztenites, martenzites, ferrites és ausztenites-ferrites úgynevezett duplex acél. Ebben a cikkünkben a legszélesebb körben felhasznált ausztenites acélokról lesz szó. Amikor a hétköznapi életben rozsdamentes acélról beszélünk, akkor általában valamilyen ausztenites szerkezetű acélra gondolunk. Az ausztenites acélokban legaláb 7% nikkel is található. Ennek a nikkeltartalomnak köszönhetően az ausztenites acél jól alakítható, hegeszthető, de nem vagy csak gyengén mágnesezhető.
Az ausztenites rozsdamentes acélokat a csavargyártásban további 5 főcsoportba sorolják a következők szerint:
A1 – Ugyanúgy jelen vannak a króm-nikkel ötvözők, de a relatíve magas kén és a foszfortartalom miatt könnyen megmunkálható, forgácsolható, de nehezen hegeszthető anyagok, és megmunkálás során csökken a korrózióállóságuk. Ezek hőálló acélok, ezért gyakran alkalmazzák őket szélsőségesen magas hőmérsékletű helyeken, mint például kemencékben is. Az anyagmegjelölések, amelyek ebbe a kategóriába tartoznak, a következők: Wnr. 1.4305 = AISI 303
A1-es kötőelemek pl.:
|
|
|
A2 – A króm-nikkel ötvözők jelentik itt is az alapot. Az ebbe a kategóriába sorolt acélok a legszélesebb körben felhasznált rozsdamentes acélfajták. Ezekből nem kerülnek ki mérgező részecskék, ezért használhatók pl. az élelmiszeriparban is. Jól hegeszthetők, anélkül, hogy a mechanikai tulajdonságaik jelentősen megváltoznának. Jól viselik az extrém alacsony hőmérsékletet, viszont savas közegben elveszítik korrózióállóságukat. Az élelmiszeripar, a vegyipar és az építőipar is gyakran használ A2 minőségű rozsdamentes acélokból készült csavarfajtákat. Az acélfajták, amelyek ebbe a kategóriába tartoznak, a következők: A német Wnr. szabványrendszer szerint 1.4301, 1.4303, amelyek az USA szabványa, az AISI szerint 304-es minőségnek felelnek meg.
A legtöbb féle kötőelemünk kapható A2, azaz rozsdamentes minőségben, kivéve azok, amiket esetleg csak A1-ben, (lásd fentebb) és azok, amelyeket más speciális anyagból, pl. rozsdamentes rugóacélból stb. gyártanak, mint például rugósalátétek, rugósstiftek stb.
A3 – Ezeket az acélokat a króm és a nikkel mellett titánnal is ötvözik. Stabilizált rozsdamentes acélokról beszélünk, amelyek magas hőmérsékleten történő felhasználásra is alkalmasak: akár 800 fokos környezetben is megőrzik kedvező fizikai tulajdonságaikat és nem oxidálódnak. Ez a kategória a német szabvány szerint a Wnr. 1.4541, amely megfelel az AISI 321-nek.
A3-mas kötőelemek nem készülnek tömeggyártásban, hanem egyedileg rendelhetők rajz és/vagy szabványszám és méret alapján. Kérje ajánlatunkat!
A4 – Az alap króm-nikkel mellett a molibdén jelenik meg az ötvözők között. Ezeket nevezzük saválló acéloknak. Ezek már savas környezetben és tengervízben is kiállják a próbát. Nem véletlen, hogy sodronyaink, láncaink és ezek szerelvényei, valamint nagyon sok csavarfajta is ezekből a kimagaslóan ellenálló acélfajtákból készülnek. Az A4 minőségbe többféle rozsdamentes acélfajta sorolódik, mint, amilyenek a Wnr. 1.4401 azaz AISI 316, valamint az 1.4404 és az 1.4435, amelyek az AISI 316L-nek felelnek meg.
Szinte minden fajta kötőelemünk rendelhető A4 minőségben, de vannak olyan termékeink, mint pl. a hajóveretek, a csőfittingek, a láncok, a sodronyok és ezek szerelvényei, amelyek elsősorban saváló azaz A4 minőségben kaphatók.
A5 – Ebben a legfelső kategóriában a króm-nikkel-molibdén és titán ötvözők biztosítják a rendkívüli tulajdonságokat. Ezek stabilizált saválló acélok – szívós anyagok, megmunkálásuk kifejezetten nehéz, de jól hegeszthetők. Az A5-ös, saválló acélokból készült csavarok erősek, ellenállóak, alkalmasak pl. magas hőmérsékleten, savas környezetben történő felhasználásra is. Ide soroljuk a Wnr. 1.4571, 1.4573-mat, amelyek az AISI 316Ti megfelelői. A5-ös kötőelemeink például:
|
A fenti öt csoportba soroljuk azokat az ausztenites acélötvözeteket, amelyeket a csavargyártásban használnak, de legtöbbször az A2-es és az A4-es jelölésekkel találkozhatunk, és általában leegyszerűsítve a fentieket A1-től A3-ig a “rozsdamentes” (“A2”) az A4-A5-ösöket pedig “saválló” (“A4”) csavaroknak becézzük.
A csavarok fejében, a bizonylatokon stb. az acélcsoport-jelölés mögött gyakorta találunk egy számot is, amely az adott ötvözet szakítószilárdságát mutatja meg, pl. az “A2-70” egy olyan ausztenites rozsdamentes acél, amelynek szakítószilárdsága 700N/mm2
Remélem, sikerült megkönnyítenem az eligazodást a rozsdamentes csavaralapanyagok érdekfeszítő világában!